
A szervezet
A szervezet
A szakmai tagozatok sorában magával a Magyar Mérnöki Kamarával egyidőben alakult meg a Tartószerkezeti Tagozat. Ennek tagságát az ország valamennyi területén működő szerkezettervező, mély- és magasépítési statikus és hidász mérnökök, valamint ezekhez a szakterületekhez tartozó szakértők képezik. A jelenlegi taglétszám mintegy 3000 fő.
Jelenleg a Tartószerkezeti Tagozaton belül két szakosztály működik:
- a Hidász Szakosztály, amely speciálisan a hídtervező mérnököket érintő kérdésekkel foglalkozik,
- a Fiatal Statikusok Szakosztálya (https://www.facebook.com/mmk.tt.fist/)
Ennek mintegy 10%-át kitevő hídtervezők Hidász Szakosztály tagja, ezen kívül még egy szakosztály, a Fiatal Statikusok Szakosztálya működik.
A Tagozatot 10 tagú választott elnökség, ill. a választott elnök irányítja és egy nem választott, de az elnökségbe kooptált titkár segíti.
A minősítési feladatokat egy ugyancsak választott tagságú minősítő bizottság végzi. Állandó bizottság még: a Tartószerkezeti Tanács és a Menyhárd István-díj kuratórium.
Az Elnökség az összes megyében működő szakcsoport elnökével tartja a közvetlen kapcsolatot. A területi szakcsoportok a helyi érdekképviseletet látják el. Ezen kívül ezek a legjobb fórumai a különböző szakmai rendezvényeknek, előadásoknak és összejöveteleknek.
A négyévente aktuális új elnökség jelölésére Jelölő Bizottság működik.
A Tartószerkezeti Tagozat önálló honlapján jelenteti meg az Elnökségi felhívásokat, programokat és az Elnökség szakmai állásfoglalásait.
A Tagozat legfőbb szerve a tagozati taggyűlés, illetve 2001. óta küldöttgyűlés.
A Menyhárd István-díj Kuratóriumnak a Tagozat által alapított ilyen nevű kitüntetés odaítélése a feladata.
A Tagozat szakmai munkáját a Magasépítési Bizottság segíti. A szakmai továbbképzés előadásait a Magasépítési és Hidász Továbbképzési Bizottságok, az Elnök tanácsadó testületei támogatják, az előadások minőségi és tartalmi kialakításában.
A szakmai feladatok ellátására ad hoc bizottságok állnak fel a témakörben jártas szakemberek közvetlen felkérésével; ilyen a most működő Földrengés Bizottság, mely a földrengés elleni védelem optimális méretezési elveit készíti elő.
Szakmai tevékenység
A Tagozat szakmai tevékenysége az alábbi fő csoportokra osztható
- a szakmai továbbképzés tematikájának kialakítása, szakmai előadások, konferenciák megfelelő színvonalú előadásainak összeállítása
- tartószerkezeti tervezők munkáját segítő szakmai kérdések tisztázása, állásfoglalások kiadása
- a szabványok által előírt eljárások gyakorlati felhasználásának elősegítése
Az Elnök a Tagozathoz beérkező szakmai kérdések tisztázására állásfoglalásokat dolgoz ki a szakmai kérdésben legjáratosabb szakemberek tanácsainak felhasználásával. A kidolgozott állásfoglalást az Elnökség elfogadás után a kérdést feltevőnek megküldi és egyidejűleg a honlapon megjelenteti.
A szerkezetek optimális kialakítására a szabályzatok alkalmazásának egyszerűsítésére és új eljárások kidolgozását készítette elő (pl. a Földrengés elleni védelem a helyi válaszspektrumok alapján). Egyeztettünk a BME Építőmérnöki Karral az Építő BSC mintatantervvel kapcsolatban a tartószerkezeti tervezők részére szükséges tárgyak oktatásáról.
Elnökségi ülések
Az elnökségi üléseket a kollektív döntések szükségességéhez igazítjuk. Online rendszeres a kommunikáció, személyes találkozóra évente 2-3 alkalommal kerül sor.
Jogszabályok véleményezése
A Tagozathoz beérkező kormányrendeleteket, előkészített jogszabályok véleményezését viszonylag szűk határidő alatt is igyekszünk elvégezni.
A Tagozat tagjai részt vesznek az MMK által végzett törvényelőkészítő munkákba (beruházási kódex, közbeszerzés, ÉMTSZR).
Szakmai kapcsolatok
A Tagozat tagjai a tartószerkezeti tervezéshez kapcsolódó műegyetemi Tanszékek munkáját, előadások tartásával, diplomatervi konzultációkkal vizsgáztatással segítik a budapesti, győri, pécsi és debreceni intézményeket.
A Tagozat részt vesz a FIB, az IABSE nemzetközi szervezetek hazai és külföldi rendezvényein. Az IABSE (Forensic Engineering) Working Group 8 aktív tagja a Tagozat elnöke.
A Tagozat által rendezett konferenciákra nemzetközi hírű előadókat hívunk meg (finn, francia, angol, román).
Összeállította: Dr. Dalmy Dénes
Tagozati ügyrend letöltése: