Szakmai jogosultságok

Szakmai jogosultságok

A szakmai jogosultságok megszerzésének feltételeit a "266/2013. (VII. 11.) Korm. rendelet az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről" szóló rendelet szabályozza. 

A rendelet 25. § (1) A 24. § (1) bekezdése szerinti kérelemre induló eljárás esetén a kérelem előterjeszthető
a) papír alapon (személyesen, megbízott útján vagy postai úton), vagy
b) elektronikusan
ba) párbeszédre épülően (online),
bb) amennyiben információtechnológiai feltételei fennállnak, nem párbeszédre épülően (offline).

(2) * A kérelmező a kérelmet írásban – papír alapon vagy elektronikus adathordozón, az Ákr.-ben meghatározottakon túl – benyújthatja bármely területi kamaránál

(3) A területi kamara – a kérelem adathordozó anyagától függetlenül – a beérkezett iratról hiteles elektronikus másolatot készít, majd a másolatot a kérelem és mellékleteinek beérkezésekor, de legkésőbb az azt követő munkanapon feltölti ügyintézésre az e-rendszerbe. Az e-rendszer a kérelem és mellékletei feltöltésekor a kérelmezőnek automatikusan értesítést küld az ügy azonosítójáról, ezért az eljárás megindulásáról értesítést külön már nem kell küldeni. 

(4) Az eredeti iratot a szerv visszaszolgáltatja a benyújtónak. Kérelem és mellékletei alatt – ha már benyújtásra került – minden esetben az e-rendszerben rögzített kérelmet és mellékleteit (az eredeti elektronikus másolatát) kell érteni. 

(5) Ha a kérelem melléklete az eredeti dokumentum másolata, annak hitelességét a benyújtáskor az eredeti dokumentum egyidejű bemutatásával – közjegyző vagy az iratot eredetileg kiállító szerv, szervezet, oktatási intézmény hitelesítése helyett – a kérelmet befogadó szerv is igazolhatja. 

(6) A tényállás tisztázásához kétség esetén, vagy ha egyenértékűségi vizsgálat miatt szükséges a területi kamara titkára bekérheti az eredeti dokumentumokat is. 

(7) A szakmagyakorló haladéktalanul köteles írásban bejelenteni a területi kamarához a bejegyzett adataiban bekövetkezett változást. Az adatváltozásnak és a tevékenység megszüntetésének a bejelentésére a szolgáltatási tevékenység bejelentésére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.


A vezető tervezői és egyéb szakmai címek elbírálásáról: 

A szakmai címek elbírálása a Magyar Mérnöki Kamara szakmai címek ügyrendje alapján történik, melynek hatálya kiterjed a területi mérnöki kamarák által az építésügyi és az építésüggyel összefüggő szakmagyakorlási tevékenységekről szóló 266/2013. (VII. 13.) kormányrendeletben (a továbbiakban: Rendelet) felhatalmazása alapján kiadott szakmai címekre, a címek odaítélése során alkalmazandó egységes elbírálási elvekre és szabályokra. Az Ügyrend a függelékeivel és a Magyar Mérnöki Kamara Szakmagyakorlási Szabályzatával (a továbbiakban: Szakmagyakorlási Szabályzat) együtt alkalmazandó.  Kamarai cím csak kamarai aktív tagsággal rendelkező személynek adható, visszavonásig érvényes. Szakmai címek a 266/2013. (VII. 13.) kormányrendeletben nem szabályozott, de a Szakmagyakorlási Szabályzat hatálya alá tartozó szakterületeken is adhatók. Az eljárás a jelen szabályozás szerinti, a szakmai tagozat javaslata alapján a címek mellékletbe történő felvétele után

Az ügyrend letölthető a Magyar Mérnöki Kamara oldaláról: 

https://www.mmk.hu/informaciok/dokumentumok/szabalyzatok/Hatalyos-szabalyzatok

Vezető tervezői cím bíráló bizottság tagjai: 

Tartószerkezeti Tagozat - Magasépítési szakirány I. 
Dr. Almási József 
Dezső Zsigmond 
Dr. Dulácska Endre 
Dr. Körmöczi Ernő 
Dr. Massányi Tibor 


 Tartószerkezeti Tagozat - Magasépítési szakirány II.
 Gonda Ferenc 
 Kocsis András Balázs 
 Pintér Imre 
 Polgár László 
 Dr. Hortobágyi Zsolt