
Duli 90
Emlékköny
Duli90 könyv
A 2022-es évben a Tagozat egy a tartószerkezet tervezőket, időszakokat
bemutató könyvsorozat első elemeként kidolgozta és kiadta Dr. Dulácska Endre
életútját és munkásságát bemutató könyvet. A kiemelkedő és példaértékű
szakmai-tudományos-oktatási tevékenység bemutatásával a Tagozat emelni kívánja
a tartószerkezet tervezők elismertségét, amely mellett a könyvben összegyűjtött
munkássággal segíteni kívánja a fiatal korosztály szakmai felkészültségét.
A könyv ára 8790,- Ft és megvásárolható a Magyar Mérnöki Kamaránál személyesen a 1118 Budaörsi út 125/A. címen vagy kérhető GLS futárszolgálattal (+2500 Ft).
A Magyar Mérnöki Kamara Tartószerkezeti Tagozatában felmerült az a cél, hogy kiemelkedő magyar tartószerkezet tervezői tevékenységek, életutak bemutatásán keresztül szeretne irányt és példát mutatni, ill. egyszerre szakmai segítséget adni a fiatal statikus generációk számára. Ezen cél elérésének első elemeként került sor a Duli90 könyv kiadására, mely Dr. Dulácska Endre Professzor Úr életébe, szakmai, oktatási és tudományos munkásságába enged betekintést.
A könyv gondolatának felmerülésére a professzor úr akkor még csak közeledő 90. születésnapja előtt került sor. Az ötlet sajnos lassabban szökkent szárba, mint reméltük, de mára már szerencsére kezünkben tarthatjuk az eredményt.
A könyv első fejezete egy életrajzi interjú, melyből egy rendkívüli életútra derül fény. Az 1930-ban született Dulácska Endre igen viszontagságos gyerekkoron esett át. A háború után az értelmiségi származás finoman szólva sem volt előny. Megélt háborút, forradalmat, többször elítélték, de minden viszontagság ellenére elérte életcélját, tervező mérnök lett és szakmájának szentelve élte életét.
A könyv további részében pályatársak írásain keresztül ismerhetjük meg Dulácska Endrét.
A könyv befejezéseként különböző fórumokon korábban megjelent publikációinak gyűjteménye található, melyek válogatásába professzor úr is részt vett. A publikációkon keresztül páratlan szakmai és tudományos munka tárul fel előttünk.
Természetesen a kötet nem ölelheti fel Dulácska Endre oktatói, szakmai tudományos kutatói munkásságát, hiszen ~250 szakcikk, ~40 egyetemi jegyzet és 24 könyv hagyta el tollát. Mindezek mellett a szabványok, méretezési eljárások kidolgozásában is meghatározó szerepet játszott.
A hagyta el tollát esetenként szó szerint értendő, hiszen a sokunk számára ismert statikus Kisokos egy műtéti lábadozási időszakban kézzel megírt formában került kiadásra.
Dulácska Endre egyszerre tudta kiteljesíteni magát az ipari szakmai életben, a tanításban és a tudományos kutatásokban. Ezek mellet maradt még ideje és energiája Kamara megszületésétől a kamarai életben való aktív részvételre is.
Végtelene energiáit jól mutatja, hogy ugyan 70 évesen kora miatt már nem lehetett akadémikus az MTA-ban, de 91 évesen még megtartotta akadémiai székfoglalóját a Szent István Tudományos Akadémián, melyhez 90 évesen új témát keresett magának a gótikus rózsaablakok statikája címmel.
Jól mutatja szerénységét a könyv hátlapján is szereplő tőle származó idézet.
"Hogy kiemelkedtem az átlagból, talán annak köszönhető, hogy nagyon szerettem, tervezni, voltak jó meglátásaim, és úgy gondoltam, ezek érdekelhetnek más mérnököket is. Ennyi az én többletem. Nem írta elő senki, mégis publikáltam. Hogy mások is lássák: ami elsőre bonyolultnak tetszik, azt roppant egyszerűen meg lehet csinálni."