
Az építőmérnökök tehetik jobbá a világot
Az építőmérnökök tehetik jobbá a világot
Beszélgetés Lord Robert James Mairrel
Az Angol Építőmérnökök Szervezete, az ICE (Institution of Civil Engineers – ICE), az MMK partnerszervezete idén ünnepli alapításának kétszázadik évfordulóját. Professzor Lord Robert James Mair a szervezet 153. elnöke. Interjúnkban arról kérdeztük, hogy mit jelent számukra a bicentenárium, hogyan változott a mérnöki munka az elmúlt két évszázadban, mit adott az építőmérnökség a társadalomnak, és mennyire népszerű ma az építőmérnöki szak a fiatalok körében.
Rozsnyai Gábor
– Elnök úr, melyek voltak az elmúlt két évszázad legfontosabb mérföldkövei az ICE életében?
– 1818 januárjában három fiatal mérnök találkozott egy londoni kávézóban, és megalapította az ICE-t, a világ első szakmai mérnöki testületét. Két évvel később Thomas Telford, a kor legnagyobb mérnöke lett az ICE első elnöke. Telford számos új tagot toborzott az Egyesült Királyságból és a tengerentúlról, de a legfontosabb, nevéhez fűződő tett az ICE királyi chartájának megszerzése volt 1828-ban. Az 1975-ben II. Erzsébet királynő által aktualizált charta az ICE-t az építőmérnöki szakma vezető intézményévé tette. Az elmúlt kétszáz évben az ICE a történelem legnagyobb mérnökeinek biztosított – átvitt értelemben – otthont, miközben tagjainak száma mára elérte a 92 ezer főt. A szervezet egyik legfontosabb feladata a tagok szakmai színvonalának garantálása, amelynek esszenciális mérföldköve volt a formális vizsgák bevezetése 1897-ben. Napjainkban is támogatjuk a folyamatos szakmai fejlődést, ezért is válhattunk a kormány és az ipar számára megbízható tanácsadó szervezetté infrastrukturális kérdésekben.
– Melyek az Ön legfontosabb személyes feladatai? Hogyan jellemezné a társadalommal szembeni felelősségét?
– Mint minden építőmérnök, karrierem során én is igyekeztem alkalmazni a képességeimet és tudásomat a társadalom előtt álló kihívások leküzdéséhez és az emberek szükségleteinek megoldásához. Az építőmérnökök közvetlenül formálják át az emberek életét oly módon, hogy biztosítják a mindennapi élethez szükséges dolgokat, gondoljon csak a tiszta vízre vagy a közlekedésre. Árvízvédelmi berendezéseket tervezünk és építünk, gondoskodunk a folyamatos energiaellátásról, és biztosítjuk a fejlődés alapjait az egész világon. Köszönhetően korunk kihívásainak, a fantáziadús, kreatív és szenvedélyes mérnökök iránti igény még soha nem volt nagyobb a világban, mint napjainkban, és ezek közül most csak hármat emelnék ki: az éghajlatváltozást, a gyors urbanizációt és a népesség növekedését. Még mindig emberek milliói élnek nyomornegyedekben, akik mindennap úgy kelnek fel, hogy nincs tiszta vizük és nélkülözniük kell az alapvető higiéniai követelményeknek megfelelő környezetet. A mérnökök képesek megteremteni a jobb életminőséget szerte a világban. És nemcsak képesek, de kötelességük is ezt tenni.
– Mi a konkrét célkitűzése elnökként?
– Az egyéves elnöki periódusom középpontjában álló téma "Az infrastruktúra átalakítása – Az élet átalakítása – az elmúlt 200 évre alapozva". Ünnepeljük a múltunkat, de egyúttal támogatjuk is az ICE azon küldetését, amelynek célja a világ átalakítása az elkövetkező 200 évre. Az ICE bicentenáriumi ünnepségeinek zászlóshajója egy olyan mérnöki kongresszus lesz 2018 októberében (Global Engineering Congress – GEC), amely a mi generációnk életében először egyesíti a világ építőmérnöki szervezeteit. A londoni kongresszuson több mint 150 ország mérnökei és döntéshozói találkoznak azon cél érdekében, hogy válaszokat találjanak az ENSZ fenntartható fejlesztési céljainak eléréséhez. Ezeket a célkitűzéseket azért fogalmazták meg, hogy képesek legyünk kezelni a társadalmi szükségleteket és előmozdítsuk a Föld lakóinak jólétét, miközben megóvjuk a bolygónkat. Az építőmérnökök ideális helyzetben vannak ahhoz, hogy válaszoljanak ezekre a globális kihívásokra, és gyakorlati lépéseket tegyenek a jövő generációi számára.
– Milyen az építőmérnökök helyzete, társadalmi megbecsülése ma Nagy-Britanniában?
– Kutatásaink azt mutatják, hogy az Egyesült Királyságban élő felnőttek több mint felének és a fiatalok több mint kétharmadának fogalma sincs arról, mit is csinál egy építőmérnök. A megkérdezett fiatalok és felnőttek több mint 60%-a nem képes egyetlen építési projektet sem megnevezni. Ez a fajta ismerethiány erősen kihat a szakma iránt érdeklők számára és kvalitására, ami tovább súlyosbítja az ún. STEM képességek terén tapasztalható társadalmi szintű hiányosságot. (STEM: science, technology, engineering and mathematics, vagyis tudomány, technológia, mérnöki ismeretek és matematika. – A szerk.) Nincs még egy olyan szakma, amelynek ennyire pozitív, ugyanakkor mégiscsak láthatatlan hatása lenne a társadalomra. Ezért az ICE bicentenáriumi tevékenységének középpontjában a közösséggel való közvetlen kapcsolattartás áll. Azon dolgozunk, hogy a társadalom megértse, miként alakítják az építőmérnökök az egyes emberek életét, és hogyan gondoskodnak a családok jövőjéről. A munkánk bemutatásával, valamint a társadalmi hozzájárulásunk ismertebbé tételével bárkit meggyőzhetünk, hogy az építőmérnöki pálya kifizetődő és kreatív karrier.
– Említene erre konkrét példát?
– Az Egyesült Királyságban és a világszerte működő irodáinkon keresztül sok helyen túrákat szerveztünk a jelentős, építés alatt álló projektekhez. Az volt a célunk, hogy megmutassuk a civil érdeklődőknek az építőmérnöki szakma jelentőségét, egyúttal új és érdekes módszereket keressünk ahhoz, hogy elmagyarázzuk a hivatásunkat a nagyközönség számára. A londoni One Great George utcai székházunkban megrendeztük a Láthatatlan szuperhősök című kiállítást, kifejezetten a gyerekekre, a fiatalokra és családjaikra szabva. A kiállítás a legmodernebb technológiát alkalmazta – a kiterjesztett valóságtól a virtuális túrákig –, és olyan projekteket mutatott meg, amelyek átalakítják a világot, így demonstrálva az építőmérnöki hivatás valódi előnyeit. A kiállítottak közül néhány szerepel a 200 ember és projekt kezdeményezésünkben is. Ennek lényege, hogy 2018-ban 200 inspiráló és a világot megváltoztató munkát és a mögöttük álló embereket mutatunk be a Föld minden tájáról. A budapesti Lánchíd is a kiválasztottak között volt; ez kiemelkedő példa arra, amikor az építőmérnöki munka pozitív hatást gyakorol a társadalomra. A 200 projekt bárki által megtekinthető a www.ice.org.uk/what-is-civil-engineering weboldalon. Ez is része annak a bővülő esettanulmány-könyvtárnak, amely inspirációt nyújt az építőmérnökök következő generációjának, hiszen a munkánk része az is, hogy átfogó tanácsokat adjunk és útmutatást nyújtsunk azok számára, akik gondolkodnak azon, hogy építőmérnökként építenek karriert.
Az ICE elnöke, Robert James Mair a Cambridge Universityn diplomázott 1971-ben, és ugyanitt PhD-zett 1979-ben. Kutatási területe a laza talajokban végzett alagútépítés volt. Pályafutása során elsősorban föld alatti építkezésekre szakosodott: számos alagút, tartószerkezet, mélyfeltárás és alapozás fűződik a nevéhez Amszterdamban, Barcelonában, Bolognában, Firenzében, Rómában, Szingapúrban és Varsóban. Közreműködött a londoni Jubilee line metróvonal meghosszabbításában, a nevéhez fűződik annak az eljárásnak a kidolgozása, amellyel a Big Ben óratornyát és a Westminster-palota épségét óvták alagútfúrás közben. Később ezt az eljárást világszerte átvették hasonló projektekhez. Számos publikáció fűződik a nevéhez, tudását szívesen osztja meg a fiatal generációval. 2001-ben, a Magyar Geotechnikai Egyesület, a Magyar Mérnöki Kamara Geotechnikai Tagozata és a Magyar Tudományos Akadémia által rendezett Széchy Károly-emlékülésen is nagy sikerű előadást tartott. 1998-ban nevezték ki a Cambridge-i Egyetem geotechnikai mérnöki professzorának. A University of Cambridge 'Sir-Kirby Laing építőmérnök professzora' volt 2011–2017 között, ezt megelőzően, 2001-től 2011-ig a Jesus College Cambridge igazgatója, valamint a St John's College, Cambridge egyetemi testületének tagja 1998–2001 között, továbbá ugyanezen intézmény geotechnikai mérnök professzoraként tevékenykedett nyugdíjazásáig. A londoni székhelyű nemzetközi tanácsadó cég, a Geotechnical Consulting Group (GCG) egyik alapító igazgatója. 2011-ben a Laing O'Rourke csoport fő mérnöki tanácsadójává nevezték ki. A Lordok Háza Tudomány és Technológia Bizottságának tagja. Az ICE elnökeként hivatalos beiktató beszédét 2017 no-vemberében tartotta, amikor egyebek mellett arról szólt, hogy
"karrierem során első kézből tapasztalhattam meg, hogyan alakítják át a mérnökök az életünket, most pedig örülök mindannak a perspektívának, amit az okostechnológiák nyitnak számunkra. Az ICE elnökeként azt tervezem, hogy segítem az építőmérnöki szakma felkészülését a digitális jövőre, és mindarra, amit az infrastruktúra változása hozhat. Nagyszerű jövőt látok a szakmánk előtt – és most nem csupán az infrastruktúrára gondolok, hanem a bolygó minden egyes emberére, tekintet nélkül arra, hogy ki ő és hol született. A kihívás most az, hogy ösztönözzük a legkülönbözőbb hátterű fiatalokat arra, hogy csatlakozzanak hozzánk. Ez az a szakma, melynek felelőssége és ereje is van ahhoz, hogy megváltoztassa a világot."